Dlaczego tak ciężko o nowe osoby w branży IT

Autor:  Monika Wincenciak
09-02-2018

Nowy rok, nowe cele dla firmy, nowe wyzwania. Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego, tak ciężko o nowe osoby w branży IT zwłaszcza mowa o programistach.  Wszystko to za sprawą dużego zapotrzebowania na doświadczonych już specjalistów, w różnych branżach. Dzisiaj chcemy zmierzyć się z tematem ciężkim – sposobami pozyskania pracowników.

Obecny zespół

Jak wspominaliśmy w wpisie na temat podsumowanie 2017 roku nasz zespół obecnie liczy już 26 osób. Wśród nich wchodzą nie tylko różni specjaliści, ale i osobowości dzięki czemu możemy mówić o stworzeniu energetycznego, młodego duchem i nastawionego na rozwój zespołu.

Wśród naszego zespołu pracują m.in: projektanci, graficy, architekci, kierownicy projektów, programiści, webmasterzy oraz testerzy.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za powierzone mu zadanie i chce je wykonać jak najlepiej. Właśnie takich – rozsądnych ludzi szukamy do naszego zespołu.

Rekrutacja 

W Mediaflex możemy rozróżnić kilka sposobów pozyskiwania nowych pracowników:

  • polecenia – branża IT cechuje się niewątpliwie tym, że dobry, doświadczony, ale również lojalny pracownik to skarb, dlatego dużą wartość mają dla nas poleceni pracownicy. Każdy z nas, kto pracował wcześniej w innej pracy, na pewno zna innych pracowników z którymi chciałby współpracować. W Mediaflex już kilkoro pracowników zostało zatrudnionych tą formą. Oczywiście nagradzamy również swoich pracowników za takie aktywności.
  • Ogłoszenia – inną formą jest dodawanie ogłoszeń na portalach oferujących pracę np. Pracuj.pl, Infopraca.  To dość popularna forma poszukiwań pracowników i zdarza się, że jednocześnie napływa kilka CV. Niestety dużą poprawkę trzeba wziąć sobie, że jeszcze przed zaproszeniem pracownika na rozmowę trzeba zrobić dużą selekcję.
  • Agencje pracy- Ostatnim sposobem jest korzystanie z zewnętrznych agencji pracy. Ta forma daje przede wszystkim szerszy zasięg działań, co za tym idzie większą bazę kandydatów. Jest to również sposób na ominięcie etapu wstępnej selekcji.
  • Biura Karier- ostatnią ze stosowanych form jest poszukiwanie młodych talentów za pomocą uczelnianych Biur karier. Świeży narybek choć czasami mający już pierwsze doświadczenie za sobą, jest niezwykle chętny do pracy i zdobywania nowej wiedzy.

Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Jednak bardzo ważną kwestię stanowi działanie na kilka frontów. Tutaj nie ma mowy o zdradach :) Dzięki temu wspólnie dążymy do spełnienia naszego celu – rozwoju Mediaflex

Podsumowując, o nowe osoby jest tak ciężko w branży IT, bo doświadczonych specjalistów jest niewielu tym bardziej, w stosunku do zapotrzebowania jakie istnieje praktycznie w każdej branży. Dodatkowo rynek jest tak chłonny, że rekruterzy prześcigają się ze sobą co do kandydatów. Dlatego tak ważne jest, aby działać szybko, ale nie zapominać aby nie podejmować pochopnych decyzji.

Udostępnij
Autor:  Monika Wincenciak
Marketing Manager w Mediaflex. Copywriterka z powołania. Każdy dzień rozpoczyna od przeglądnięcia Social Mediów. W wolnej chwili planuje swoje kolejne podróże, które są jej pasją.