Poradnik dla początkującego programisty

Autor:  Monika Wincenciak
21-02-2018

Czy myślisz dopiero o pracy jako Programista PHP? Pewnie część z Was zastanawia się skąd czerpać wiedzę na temat programowania. My poniżej chcemy się dziś podzielić kilkoma linkami i książkami dla laika programowania jak również tego, kto chce poszerzać swoje umiejętności. Zestawienie przygotował dla nas jeden z naszych programistów PHP – Kuba.

Pierwszą z nich jest „PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie V” autorstwa Matta Zandstra. Obejmuje takie zagadnienia jak wzorce projektowe, programowanie obiektowe jak również techniki programowania w PHP. Inna wartościową pozycją książkową dla programisty  jest: „Antywzorce języka SQL. Jak unikać pułapek podczas programowania baz danych” , którego autorem jest Bill Karwin.

Podręcznik dla programisty

Kolejnym krokiem to rozwijania swoich programistycznych zdolności może być nauka Zend Framework Do nauki podstaw idealnie sprawdzi się pozycja Using Zend Framework 3 autorstwa Olega Krivstova. Książka co prawda jest po angielsku, ale od naszego informatora wiemy, że polskie tłumaczenie nie jest wierne oryginałowi, dlatego polecamy wersję angielską. Dodatkowo ta pozycja książkowa omawia zagadnienia Doctrine 2.

Mamy też kilka przydatnych linków, które mogą być pomocne w nauce nie tylko dla początkujących, ale i tych którzy chcą poszerzać swoją wiedzę.  Pierwszy to https://www.codewars.com To tutaj możesz bezpłatnie szlifować swoje umiejętności programowania. Idealna możliwość na sprawdzenie swoich postępów.

Innym przykładem jest https://academy.vertabelo.com/#courses_list_section W tym przypadku uwaga skupia się na szkoleniu z zakresu SQL. Nasz programista wskazuje, że to wartościowa strona, ale co ważne wciąż bezpłatna.

Dla początkujących mamy też kilka sprawdzonych rad, które to mogą pomóc w pierwszych krokach w pracy zawodowej :

  1. Czytaj, czytaj, czytaj-  i to nie tylko książki, ale i fora programistów. Wymieniaj się doświadczeniem i spostrzeżeniami.
  2. Nie bój się pytać- w realu podczas zdobywania pierwszego doświadczenia, ale i wirtualnie. Nie należy patrzeć na to w kategorii to już powinienem umieć tylko – warto żeby coś zmienić.
  3. Stawiaj sobie ambitne, ale wykonalne cele- ten punkt ma na celu wskazanie jak ważne jest, aby wiedzieć do czego się dąży. Aby działać efektywnie i rozwijać swoje umiejętności np. w ciągu X miesięcy nauczę się Y. To małe rzeczy, ale niezwykle motywujące i przydatne
  4. Ucz się na błędach – każdy popełnia błędy, ważne jest jednak aby z każdej małej porażki potrafić znaleźć rozwiązanie i nie powielać go
  5. Zdobywaj doświadczenie-  bądź otwarty na nowe wyzwania zawodowe, my polecamy na dobry początek małą lub średnią firmę, w której będziesz mógł szkolić swoje umiejętności. To idealny sprawdzian, który z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości.
  6. Bądź pewny swoich umiejętności- jeżeli zdobyłeś swoje pierwsze doświadczenie, uzupełniaj regularnie swoje CV i portfolio

Sprawdź również nasz wpis na temat filtracji i walidacji danych.

Udostępnij
Autor:  Monika Wincenciak
Marketing Manager w Mediaflex. Copywriterka z powołania. Każdy dzień rozpoczyna od przeglądnięcia Social Mediów. W wolnej chwili planuje swoje kolejne podróże, które są jej pasją.