4Developers w naszych oczach

Autor:  Monika Lurka
31-10-2019

Październik jak co roku jest dla nas mocno szkoleniowym miesiącem. Tak było i teraz. Początkiem miesiąca udało się nam po raz kolejny uczestniczyć w konferencji 4Developers, Mobiconf i szkoleniu Mobile Marketing. Dziś podsumowanie pierwszego wydarzenia.

4Developers to interdyscyplinarny festiwal technologiczny dla programistów, który odbywa się m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Katowicach. W tym roku 1 października nasza 4-osobowa ekipa uczestniczyła w krakowskiej edycji tego wydarzenia. Spośród naszych specjalistów obecni tego dnia byli: Jakub Książek, Marcin Pabian, Krzysztof Język i Paweł Wacnik.

Festiwal, jak zdradzają chłopaki, był bardzo dobry zarówno pod względem organizacyjnym, jak i informacyjnym. Tematy były jeszcze ciekawsze niż w zeszłym roku, a wiedza została podana w bardzo przystępny sposób, także dla nowicjuszy. Podczas wydarzenia można było się podszkolić m.in. z projektowania aplikacji, trafiło się nawet kilka prezentacji w PHP, co ucieszyło Kubę. Na duży plus, jak zaznacza Krzysiek, były treściwe wykłady, bez owijania w bawełnę, podczas których przedstawiono przypadki na realnych projektach.

„Jeżeli przyszłaby osoba nieznająca się na programowaniu, to i tak wiele by z tego zrozumiała” – Krzysiek Język o 4Developers

Podczas konferencji były 4 ścieżki tematyczne, więc każdy mógł wybrać wykłady wedle własnych zainteresowań. Przykładowo, Kuba wybrał tę, która traktowała o GIT-cie, i jak mówi, sporo z tych praktycznych wskazówek może od razu wykorzystać w pracy. Na plus było to, że prezentacja została podzielona na trzy stopnie zaawansowania, więc każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie.

Co mogło ucieszyć naszych chłopaków? – Jedzonko! Jak wspominają, była kawka, herbata, napoje, ciastka, placki i obiad, a nawet po południu można było skosztować piwka.

Uczestnicy konferencji 4Developers podczas przerwy obiadowej. Po lewej stronie widoczny nasz UI/UX Designer i jeden z programistów
Źródło: https://www.facebook.com/4Developers/
Uczestnicy konferencji podczas przerwy. Na zdjęciu widoczni nasi dwaj programiści i jeden specjalista UI/UX Designer
Źródło: https://www.facebook.com/4Developers/
Uczestnicy konferencji podczas obiadu. Po lewej nasz specjalista UI/UX Designer
Źródło: https://www.facebook.com/4Developers/

Czy było warto? – Zdecydowanie! A każdy z chłopaków wymienia inne plusy spotkania. Paweł zdał sobie sprawę, że przepisanie projektu od nowa nie zawsze ma sens i że testy jednostkowe są niezbędne. Jak dodaje: „Da się je też pisać do istniejącego już kodu, który teoretycznie nie był na to przygotowany.” Krzysiek mógł dowiedzieć się o refactoringu kodu i poznał jak działa Event storming.

Prezentacja „Event storming” Krzysztofa Owsianego to według chłopaków jedna z lepszych prezentacji. Marcin zaznacza, że dzięki niej mógł poznać lepszy sposób projektowania w oparciu o ten model i po powrocie do pracy od razu zastosował to w nowych funkcjonalnościach SimOne v2, projektu przy którym pracuje. Event storming, to jak wyjaśnia Krzysiek: „metoda zespołowego odkrywania i modelowania procesów wewnątrz domen biznesowych, która pokazuje jak za pomocą zdarzeń opisywać działanie naszego systemu – metoda karteczkowa”.

Uczestnicy konferencji podczas przerwy
Czwarty od lewej – prelegent Krzysztof Owsiany
Źródło: https://www.facebook.com/4Developers/

Spośród wystąpień chłopaki wyróżniają również:

  • „My mistackes when dealing with legacy code” Dawida Mazura
    Paweł: „Wyróżnienie należy się na pewno za zabawną i ciekawą formę prowadzenia oraz za sporą dawkę wiedzy, jak sobie radzić z Legacy Code, popartą własnym doświadczeniem.”

Więcej w temacie

  • „Zwinnie czysta architektura” Michała Cisza
    Marcin: „Najciekawsza wydała mi się prezentacja „Zwinnie czysta architektura”, ponieważ na podstawie konkretnego przypadku (aplikacji udostępniającej muzykę) pokazuje jak elegancko przejść przez wszystkie etapy budowy aplikacji, uwzględniając zmiany w „biznesie” w swojej architekturze, w postaci wyizolowanej, niezależnej od frameworka bazy kodu. Prelekcja ta utwierdziła mnie w przekonaniu, że czasem lepiej się więcej nakodować, żeby w przyszłości uniknąć problemów ze skalowalnością projektu.”

Więcej w temacie

  • „How to (git) blame efficiently”
    Marcin: „Dzięki niej poznałem nowy sposób zarządzania repozytorium GIT oraz kilka nowych dobrych praktyk w tworzeniu kommitów – stosuję już w SimOne v2.”

Więcej w temacie

4Developers to bez wątpienia świetne wydarzenie, które bez wahania możemy polecić innym ludziom ze świata IT. Za rok pewnie znów tu zawitamy. Więcej o konferencji można poczytać na: https://4developers.org.pl/.

Relacja z konferencji Mobiconf jest również dostępna na naszym blogu.

Udostępnij
Autor:  Monika Lurka
Specjalistka do spraw komunikacji, PR i marketingu. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Hobbystycznie działa w grupie teatralnej i tworzy teksty.