Mobiconf 2019, czyli co zapamiętaliśmy z konferencji

Autor:  Monika Lurka
05-11-2019

Mobiconf to konferencja o trendach i nowościach technologicznych. Nie mogło więc nas tam zabraknąć! W tym roku konferencja odbyła się w Krakowie w dniach 4-5 października. Wykłady prowadzone były w 4 grupach tematycznych, a prezentacje wyświetlano na ekranach w Multikinie, przez co były bardzo czytelne i robiły wrażenie.

Wśród uczestników znaleźli się też nasi mobilni: Michał Daniel, Krzysztof Kozłowski i Hubert Kuzioła. Jak zaznaczają, Mobiconf to miejsce spotkań dla developerów i projektantów. To impreza dobrze zorganizowana, dająca możliwość spotkania ciekawych programistów mobile i uczestniczenia w interesujących prelekcjach.

Pozytywnie zaskoczeni

Chłopaki zadowoleni byli nie tylko z prelekcji, ale i z cateringu: „Dostępne było wszystko, aby miło spędzić czas: jedzenie, kawa, przekąski, obiad, woda, soki, owoce.” Wrażenie robiła też liczba uczestników, jak i obecność wśród nich wielu specjalistów z zagranicy. Co więcej, udało im się spotkać z osobami, których blogi i kanały śledzą na co dzień na YouTube.

Ujęcie na trzy dziewczyny rejestrujące uczestników konferencji.
Źródło: https://www.facebook.com/mobiconf/photos/a.2473718539407942/2473718899407906/?type=3&theater

Jeśli chodzi o część merytoryczną spotkania, to Krzysiek cieszy się, że mógł zobaczyć podejście do modularyzacji i strukturyzowania aplikacji ze względu na funkcjonalności, co jak mówi, wykorzysta pewnie przy tworzeniu aplikacji pisanej od zera. Dzięki konferencji mógł podszkolić się z zakresu NavigationControler i jego wykorzystania w nawigacji aplikacji. Z kolei Hubert opowiada: „Dowiedziałem się, że SwiftUI wcale nie jest tak świetny i gotowy do wdrożenia na produkcji dla dużych projektów, a Catalyst ma jeszcze wiele bugów do załatania. Dowiedziałem się, że tworzenie jednego kodu dla wielu platform iOS wcale nie jest tak proste, jak mi się wydawało i nadal należy prowadzić je jako każdy targetowany iOS osobno – co jest prostsze ze SwiftUI niż UIkitem”.

W oddali na scenie jeden z prelegentów. Publiczność w sali kinowej zwrócona w stronę prezentującego.
Źródło: https://www.facebook.com/mobiconf/photos/a.2473718539407942/2473720622741067/?type=3&theater

Michał nadmienia, że połowa prelekcji dotyczyła funkcjonalności, które jeszcze nie są gotowe do komercyjnego wykorzystania na produkcji (wzorzec MVI, dynamiczne moduły PlayStore), ale stanowiły one dla niego ciekawy wgląd w przyszłość programowania na Androidzie. Natomiast druga, bardziej praktyczna część, była dobrym przypomnieniem na co się przygotować z wejściem nowego Androida lub jak wykorzystać nowe usługi w Firebase.

Czy mogło być lepiej?

„Organizacyjnie super, prelekcje ciekawe” – mówią zgodnie. Dla Krzyśka, który uczestniczył w wykładach dot. Androida, za mało było jednak tematów związanych z czystym programowaniem na Androida. Za to po konferencji, co podkreśla, został utwierdzony w przekonaniu, iż tworzenie testów do swojego kodu jest konieczne: „Nikt już nawet nie bierze pod uwagę, że w aplikacjach nie ma testów.” Dla Huberta zaskakujące było, że wszyscy zalecali pisanie testów. Jak dla niego, czasami brakowało spojrzenia na realia polskiego rynku, który nie zawsze pozwala na 2/3-krotnie dłuższy czas pisania projektu (przez pisanie testów) czy wymianę sprzętu co 2 lata. Jak mówi, niektóre z tych rozwiązań lepiej sprawdzą się na rynku w Szwajcarii, Anglii, Niemczech czy w Holandii. Liczymy jednak, że i Polska będzie na nie niebawem gotowa.

Najlepsze wystąpienia

Na samej konferencji było wiele prezentacji, które zwróciły ich uwagę. Jakie wystąpienia przypadły im szczególnie do gustu?

Michał: „Najciekawsza prelekcja dotyczyła możliwości wykorzystania infrastruktury Google Play Store do dynamicznego pobierania i zarządzania modułami w aplikacji, a najbardziej praktyczna – przeglądu ważnych zmian w przyszłej wersji systemu (Android Q).”

Na scenie jeden z prelegentów. Prawą ręką wskazuje na duży ekran z widokiem na jego prezentację. Slajd nosi tytuł "Settings Panel".
fot. Michał Daniel

Krzysiek: „Uczestniczyłem w pierwszym dniu konferencji, podczas którego najbardziej zapadły mi w pamięć dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła wykorzystania BottomNavigationView w połączeniu z nowym narzędziem NavigationComponent udostępnianym przez Google. Rozwiązanie dolnego menu wykorzystujemy obecnie w pisaniu aplikacji SimOne2, więc warto było zobaczyć jak robią to inni. Druga prelekcja dotyczyła rozwiązań graficznych w aplikacji Badoo. Artem Rudoi opowiadał o tym, jak tworzą własne wytyczne dla wszystkich komponentów graficznych aplikacji. Mówił o procesie wprowadzania zmian graficznych do projektu oraz o tworzeniu gotowych komponentów do wykorzystywania w aplikacji, aby ujednolicić i przyzwyczaić użytkownika do interfejsu aplikacji.”

Hubert: „Najbardziej podobało mi się wystąpienie Paula Hudsona – dobrze przygotowany materiał, szybko i sprawnie przedstawiony, na przykładzie z życia, a nie jakieś oklepane tematy o kwaczących kaczkach albo żywcem ściągnięte kawałki kodu z dokumentacji. Wystąpienie to było o nowym sposobie tworzenia widoków, dzięki bibliotece SwiftUI. Ciekawe były też warsztaty live coding z Antoine van der Lee, łączące SwiftUi i Combine.”

Widownia w sali kinowej.
Źródło: https://www.facebook.com/mobiconf/photos/a.625129927600155/2461028040676992/?type=3&theater

To już szósta edycja tej konferencji. My sami uczestniczyliśmy w niej nie pierwszy raz, dlatego śmiało możemy powiedzieć, że jest to dobra okazja do wymiany doświadczeń. Mobiconf to event, który inspiruje, daje możliwość spotkania ze specjalistami i umożliwia zdobycie ciekawej wiedzy z zakresu nowości technologicznych.

A jeśli jesteście ciekawi, jak było w zeszłym roku, to polecamy przeczytać tę relację: https://mediaflex.pl/blog/news/relacja-z-konferencji-mobiconf/

Udostępnij
Autor:  Monika Lurka
Specjalistka do spraw komunikacji, PR i marketingu. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Hobbystycznie działa w grupie teatralnej i tworzy teksty.