Najczęstsze błędy w projektowaniu UX/UI i jak ich uniknąć

Autor:  Karolina Nowak
05-04-2024
#, #

Wprowadzenie

Projektowanie interfejsów użytkownika (UI) i doświadczenia użytkownika (UX) to nie tylko kreatywna praca, ale również proces, który wymaga uwzględnienia licznych czynników, od psychologii użytkownika po zrozumienie celów biznesowych. Niestety, nawet najbardziej doświadczeni projektanci mogą popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na finalny produkt. Dlatego warto przyjrzeć się kilku najczęstszym pułapkom w projektowaniu UX/UI i dowiedzieć się, jak ich unikać.

Projektowanie zbyt skomplikowanych rozwiązań

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez projektantów jest zbyt skomplikowany interfejs użytkownika. Projektanci często starają się zawrzeć zbyt wiele funkcji na jednej stronie, pełnej animacji, przejść i nietypowych fontów. Prowadzi do zawiłości i utrudnia korzystanie z aplikacji. Przeładowanie interfejsu zbyt wieloma funkcjami, elementami lub informacjami może przytłoczyć użytkownika i utrudnić mu nawigację. Jest to również kłopotliwe z perspektywy programisty.

Mimo że projektanci mogą generować wspaniałe koncepcje dotyczące efektów wizualnych, niekiedy ich realizacja bywa wyzwaniem. Programiści muszą znaleźć równowagę między spełnianiem kreatywnych wizji, a wykonalnością techniczną. Unikaj nadmiernego komplikowania interfejsu, starając się zachować prostotę i intuicyjność. Czasami mniej znaczy więcej.

Ignorowanie badań oraz projektowanie dla „siebie”

Jednym z największych błędów jest projektowanie na podstawie założeń lub własnych intuicji, bez przeprowadzenia badań użytkowników. Pamiętajmy, że nasza strona internetowa nie zawsze jest adresowana do nas samych, naszych bliskich czy sąsiadów. Przy tworzeniu witryny należy uwzględnić oczekiwania osób, które będą ją odwiedzać. Brak zrozumienia potrzeb i preferencji docelowej grupy może prowadzić do nieefektywnych rozwiązań, co z kolei może negatywnie wpłynąć na sukces produktu na rynku. Rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań użytkowników na każdym etapie procesu projektowego. W tym celu można przeprowadzić badania użytkowników, takie jak testy użyteczności, ankiety czy analizę danych.

Zaniedbanie dostępności

Dostępność jest kluczowym elementem projektowania UX/ UI.
Zaniedbanie dostępności w projektowaniu UX/UI oznacza brak uwzględnienia potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz innych grup użytkowników, co może prowadzić do wykluczenia tych osób z korzystania z produktów cyfrowych. Dostępność oznacza, że osoby z różnymi ograniczeniami, takimi jak np. niedowidzenie, niedosłuch czy ograniczenia ruchowe, powinny być w stanie korzystać z interfejsów i treści w taki sam sposób, jak osoby bez takich ograniczeń.


Aby zapewnić, że interfejsy i treści są dostępne dla wszystkich, kluczowe jest projektowanie ich zgodnie z zasadami dostępności, takimi jak wytyczne WCAG, oraz przeprowadzanie testów z udziałem różnorodnych grup odbiorców posiadających różne ograniczenia.

Brak optymalizacji dla różnych urządzeń

Brak optymalizacji dla różnych urządzeń to kolejny poważny błąd w projektowaniu UX/UI, który może znacząco wpłynąć na doświadczenie użytkownika. W dzisiejszych czasach użytkownicy korzystają z różnorodnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne, aby uzyskać dostęp do internetu i aplikacji. Dlatego ważne jest, aby zapewnić spójne i satysfakcjonujące doświadczenie użytkownika niezależnie od używanego urządzenia. Brak responsywności może prowadzić do frustracji i niezadowolenia z powodu trudności w nawigacji, złej czytelności treści czy problemów z interakcją.

Użytkownicy mogą rezygnować z korzystania z produktu co może prowadzić do utraty klientów i przyszłych przychodów.

Brak spójności w projektowaniu

Niespójny interfejs stanowi problem dla początkujących użytkowników (a także dla tych bardziej doświadczonych). To nic dziwnego, ponieważ bardzo łatwo przeoczyć drobne elementy, które tworzą tę spójność. Ale co tak naprawdę oznacza, że interfejs jest spójny? Spójny interfejs charakteryzuje się tym, że wszystkie jego elementy harmonijnie współgrają ze sobą. Istnieje konsekwencja w ich budowie, całościowo tworzą spójny system, a nie przypadkowo zestawione elementy. Brak konsystencji może prowadzić do dezorientacji użytkowników, którzy mogą mieć trudności z nawigacją po stronie internetowej czy aplikacji.

Dlatego też projektanci powinni zadbać o zachowanie konsystencji w całym projekcie, stosując jednolite style, kolorystykę, typografię, ikony i wzorce interakcji. Zapewni to użytkownikom spójne i intuicyjne doświadczenie, które z kolei przyczyni się do sukcesu produktu na rynku.

Doskonałym źródłem inspiracji do projektowania interfejsów są systemy wizualne (design systems). Jednym z najbardziej znanych systemów jest Material Design Google. To szeroko opracowany zestaw zasad wizualnych dotyczący tego, jak powinny być budowane aplikacje i strony internetowe.

Podczas projektowania istnieje wiele pułapek, które mogą negatywnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika i skuteczność produktu. Unikając tych błędów i kładąc nacisk na dobre praktyki projektowania UX/UI, projektanci mogą tworzyć produkty, które są bardziej użyteczne, dostępne i satysfakcjonujące dla użytkowników. Dążenie do ciągłego doskonalenia i uwzględniania potrzeb użytkowników na każdym etapie procesu projektowego przyczyni się do sukcesu projektu oraz zadowolenia i lojalności użytkowników.

  1. https://www.linkedin.com/pulse/najcz%C4%99stsze-b%C5%82%C4%99dy-projektant%C3%B3w-uxui-z-perspektywy-trzaskowski-ux-man/?originalSubdomain=pl
  2. https://nitroclub.pl/jak-uniknac-bledow-w-projektowaniu-ux-ui/
  3. https://komukoncept.pl/ux-najczesciej-popelniane-bledy-i-jak-ich-unikac/
  4. https://liceumlochow.pl/najczestsze-bledy-w-projektowaniu-ux-ui-na-ktore-natknelam-sie-w-swoim-doswiadczeniu/
  5. https://webmetric.com/slownik/dostepnosc/
  6. https://zebza.net/ui-spojnosc-w-interfejsie-graficznym/
  7. https://www.droptica.pl/blog/design-system-czym-jest-i-dlaczego-warto-go-stworzyc/
Udostępnij
Autor:  Karolina Nowak
W Mediaflex projektantka UX/UI. Pasjonatka dobrego designu oraz aktywnego trybu życia. Uwielbia sport oraz podróże.