Aplikacje PWA vs NATIVE – Benchmark plusów i minusów

Autor:  Monika Wincenciak

Mając pomysł na aplikacje często wydaje nam się, że to co najtrudniejsze mamy już za sobą. W rzeczywistości to zaledwie jeden z pierwszych etapów w drodze do osiągnięcia wymarzonego sukcesu. Będziemy musieli odpowiedzieć sobie na wiele pytań, m.in. jaki typ aplikacji będzie dla nas najbardziej optymalny. Przedstawiamy Wam najważniejsze założenia na temat aplikacji PWA oraz aplikacji natywnych.

Progressive Web App (PWA)

Główną cechą PWA jest to, że działa poprzez przeglądarkę internetową, a użytkownik ma wrażenie jakby korzystał z normalnej aplikacji natywnej. Aplikację taką można zainstalować na urządzeniu poprzez dodanie jej do pulpitu i używanie offline. Notyfikacje push nadal są dostępne wersji offline. Aplikacja może również wykorzystywać niektóre funkcjonalności urządzenia takie jak: GPS lub aparat, ponieważ ich dostępność jest zależna od systemu jaki posiada (Android lub iOS).

Ten rodzaj aplikacji jest szczególnie popularny wśród projektów e-commerce.

Plusy

Wybór PWA niesie ze sobą sporo korzyści. Do najczęściej wspominanych zalicza się fakt, że wystarczy jeden specjalista, aby stworzyć PWA. Efektem tego są mniejsze koszty produkcji. PWA jest w pełni responsywną jedną wersją na wszystkie platformy.

Kolejny plus to brak konieczności rejestracji w Sklep Play lub App Store, aby pobrać aplikację.

Jest to z pewnością dobre rozwiązanie w przypadku, gdy celem jest proste, nieskomplikowane narzędzie lub jednorazowa akcja promocyjna.

Przy pierwszym użyciu wystarczy jednym kliknięciem dodać ją do pulpitu, nie ma konieczności instalacji.

Aktualizacja automatyczna odbywa się w czasie rzeczywistym dla użytkowników z każdej platformy. Użytkownik nie musi aktualizować aplikacji.

Dzięki skryptom Java mamy niezawodną szybkość działania, niezależnie od jakości połączenia z internetem. Można załadować dane w przypadku całkowitego braku internetu, przesyłać aktualizacje w tle i przekazywać powiadomienia do użytkownika.

Minusy

Decydując się na PWA należy jednak liczyć się z kilkoma wadami tego rozwiązania. Pierwszą z nich jest wiarygodność aplikacji – nie posiada ocen i rankingów użytkowników. Jest to również spowodowane faktem, że nie znajdziemy jej w sklepach z aplikacjami.

PWA nie jest jeszcze w stanie w pełni wykorzystywać potencjału smartfonów (komunikacja z innymi urządzeniami, wykonywanie operacji w tle, permanentne zapisywanie dużych ilości danych). Dodatkowo gromadzone dane mogą zostać usunięte przez system w dowolnym momencie.

PWA gorszej funkcjonuje na iOS i ma mniejsze wsparcie dla urządzeń Apple.

Dodatkowo zużywa więcej baterii w urządzeniu.

Przykłady PWA

Na rynku można znaleźć wiele przykładów takich aplikacji. Wśród nich znajdują się:

Uber

Celem stworzenia aplikacji Uber w formie PWA była pełna kompatybilność oraz danie możliwości korzystania z aplikacji na starszych urządzeniach. Dzięki temu zabiegowi można było go udostępnić dla większej grupy użytkowników dużo wcześniej.

morele.net

Strona ta nie jest tylko zwykłym PWA. Jako jeden z największych sklepów internetowych z elektroniką użytkową w Polsce posunął się o krok dalej i poszedł w innowacyjność.

Technologia jaka została wdrożona do obecnej wersji strony to innowacyjne rozwiązanie – Trusted Web Activities (TWA). Jest to technologia opracowana przez Google, która pozwala na umieszczenie stron internetowych w standardzie PWA jako aplikacja na Androida znajdująca się w Google Play Store. Jest to swego rodzaju “kontener” na PWA.

Zapewnia ona główne funkcjonalności aplikacji mobilnej przy znacznie krótszym czasie wytwarzania i generuje mniejsze koszty produkcji.

Na chwile obecną TWA jest najlepszą i najszybszą metodą na wystawienie swojego serwisu w Google Play Store, pomiędzy inne natywne aplikacje.

Decydując się na TWA zyskujemy wersję strony WWW, która znajduje się na Google Play Store, instaluje się ją jak zwykłą aplikację i zbiera oceny od użytkowników, co czyni ją wiarygodną wśród użytkowników.

Forbes

Dzięki PWA przekazywanie dużej ilości treści stało się znacznie łatwiejsze.

Native App

Aplikacje tworzone są w danych technologiach, potocznie nazywa się je aplikacjami natywnymi. Dedykowane są na jedną z platform (iOS lub Android). Aplikacje natywne są solidne, szybkie i wydajne oraz idealnie dopasowane do wybranej platformy. Z łatwością korzystają z zasobów systemowych dostępnych w danym urządzeniu.

Plusy

Aplikacje natywne mają swoje plusy. Są one dedykowane na każdą z platform.

Aplikacja posiada opinie i komentarze świadczące o jej jakości. W bankowości i finansach rzetelność i bezpieczeństwo są bardzo istotne.

Dodatkowo ma pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności smartfona. Zagwarantowane jest pełne bezpieczeństwo i ochrona danych.

Aplikacja sprawnie działa w przypadku powolnego lub braku połączenia z internetem, ponieważ większość zasobów jest pobierana wraz z instalacją aplikacji.

Dodatkowo jest zoptymalizowana pod konkretną wielkość ekranu, dzięki czemu szybciej ładuje się widok. Dużo łatwiej jest udostępnić użytkownikowi możliwość zmiany preferencji ustawień.

Dużym plusem jest fakt, że występują większe możliwości zarabiania i przyjmowania mikropłatności, ponieważ mamy na wyciągnięcie ręki mobilne systemy płatności.

Minusy

Stworzenie aplikacji natywnej wiąże się jednak z kilkoma wadami. Po pierwsze niezbędne jest zatrudnienie osobnego specjalisty do iOS oraz Android. Wiąże się to z większymi kosztami produkcji.

Przy pierwszym użyciu należy wejść do sklepu danej platformy, zarejestrować się, wyszukać aplikację, zaakceptować zgody i poczekać aż zostanie pobrana (generalnie dla każdego użytkownika smartfona jest to rutyną, więc nie powinno to być wielkim minusem).

Poprawki należy wprowadzać dla dwóch platform, po czym należy wysłać kompilację do Apple i Google. Należy czekać aż zostanie zaakceptowana i udostępniona w sklepach.

Prędkość otwierania jest zależna od wielkości plików, które muszą się załadować zanim użytkownik je zobaczy. Do pełnej funkcjonalności potrzebny jest dostęp do internetu.

Co istotne, konieczne jest aktualizowanie aplikacji przez użytkownika.

Podsumowanie

Typ aplikacjiCenaMożliwości UX/UIFunkcje telefonu (GPS, kamera, mikrofon )SzybkośćRozwój aplikacjiStabilność i bezpieczeństwo
webview lub PWA$Bardzo ograniczone. Zazwyczaj pasek na górze i tylko kilka funkcji będących stronami WWWOgraniczone – wynikające z przeglądarkiZależy od strony internetowejOgraniczony do możliwości strony WWWZależne od strony WWW
hybryda$$Dopasowanie do wyznaczników Google i Apple wymaga dodatkowej pracy, ale jest możliweWiększość funkcji jest dostępna, ale wymaga instalowania plug-inów lub dodatkowej pracy programistówZależy od jakości kodu aplikacji i skomplikowania aplikacjiMożliwy, do pewnego stopnia skomplikowania aplikacjiUmiarkowane, zależne od jakości kodu i wykorzystanych funkcjonalności
Aplikacja natywna$$$Zgodnie z wyznacznikami UX/UI Apple i GoogleWszystkie funkcje natywne są dostępneNajszybsza. Część funkcji dostępna przy pobraniu aplikacjiBez ograniczeń. Wymaga nakładów pracy na dwie platformy.Najwyższa

Więcej o projektowaniu (na 3 systemy) można przeczytać w tym artykule.

Źródła danych:

https://kissdigital.com/pl/blog_pl/pwa-a-aplikacja-natywna

https://gomobi.pl/blogi/aplikacje-natywne-hybrydowe-a-moze-webview-podejscie-wybrac/

https://itcraftapps.com/pl/blog/aplikacje-cross-platformowe-vs-natywne-vs-hybrydowe-vs-pwa/

https://gomobi.pl/case-studies/pierwsze-wdrozenie-twa-trusted-web-activities-w-polsce/

Udostępnij
Autor:  Monika Wincenciak
Marketing Manager w Mediaflex. Copywriterka z powołania. Każdy dzień rozpoczyna od przeglądnięcia Social Mediów. W wolnej chwili planuje swoje kolejne podróże, które są jej pasją.