Software as a drug

Autor:  Patrycja Gładysz

Aplikacja przepisana przez lekarza na recepcie obok leków? Czy to w ogóle możliwe? Abstrakcja czy wizjonerska myśl?

Software as a drug czyli aplikacja jako lek, tak popularnie nazywane są aplikacje, które mogą zostać przepisane przez lekarza, są już dostępne.

W Niemczech czy w USA, lekarz ma możliwość dopisania aplikacji na recepcie, jako wsparcie procesu leczenia. Aplikacja taka wspomaga leczenie konkretnego schorzenia.

Czy każda aplikacja może zostać lekiem?

Nie każda aplikacja może zostać lekiem. Aby móc przepisać aplikacje na receptę, musi ona spełnić szereg wymogów, musi udowodnić swoją skuteczność. Listę wymagań i warunków ustala rząd danego kraju. Refundacja takiego leku także jest zależna od kraju, w którym został dopuszczony do użytkowania jako lek.

Aplikacja wyrobem medycznym

Liderem w tym temacie w Europie są nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. SAAD (Software as a drug) funkcjonuje w Niemczech od połowy 2020 roku. Do lipca 2021 weryfikację otrzymało 19 z 61 zgłoszonych aplikacji. Aplikacje te są sklasyfikowane jako wyroby medyczne.

Aby aplikacja mogła zostać umieszczona w rejestrze dopuszczonych, musi spełnić normy wymienione w specjalnym rozporządzeniu w sprawie zastosowań rozwiązań cyfrowych w służbie zdrowia (Digitale-Gesundheitsanwendungen-Verordnung, DiGAV). Piecze nad tymi normami sprawuje stosowny organ nadzorczy w tym przypadku Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte).

Od momentu pojawienia się aplikacji w DiGAV, aplikacja na rok otrzymuje tymczasową refundację. Po tym czasie musi udowodnić BfArM swoją użyteczność, co pozwoli na negocjację ceny. Po otrzymaniu certyfikacji, za zakup aplikacji zapłaci ubezpieczyciel.

 Aktualnie w DiGAV można znaleźć aplikacje takie jak:

  • Deprexis to program samopomocy wspierający terapię pacjentów z depresją i nastrojami depresyjnymi, którzy ukończyli 18 lat,
  • ESYSTA to cyfrowa aplikacja zdrowotna dla diabetyków potrzebujących insuliny. Dzięki automatycznemu importowaniu danych z glukometrów i wstrzykiwaczy insulinowych do przejrzystego dziennika, ESYSTA ułatwia monitorowanie poziomu glukozy we krwi i leczenie,
  • Invirto umożliwia osobom z agorafobią, lękiem napadowym lub fobią społeczną otrzymanie sposobów domowego leczenia ich zaburzeń lękowych. Pacjenci uczą się od terapeutów lub lekarzy, korzystając z aplikacji i okularów wirtualnej rzeczywistości, między innymi: lepiej zrozumieć swój strach, radzić sobie z wysokim poziomem napięcia i przerażającymi myślami,
  • Mika to cyfrowa aplikacja zdrowotna wspierająca łagodzenie psychologicznych i psychosomatycznych konsekwencji diagnozy i terapii nowotworów.

Aplikacja na uzależnienie


W USA Food and Drug Administration (FDA) opracowała proces zatwierdzania dla terapii wydawanych na receptę (PDT). Proces certyfikacji przeszło już kilka aplikacji. Aplikację przepisuje lekarz, dając pacjentowi specjalny kod, a koszty pokrywa ubezpieczyciel.

Wśród popularnych aplikacji w USA znajdują się m.in.:

  • Natural Cycles to mobilna aplikacja pomagająca kobietom śledzić ich płodność.  Aplikacja analizuje dane z poprzednich cykli menstruacyjnych i odczyty temperatury ciała, aby określić, kiedy użytkownik jest najbardziej płodny. W dni, w których użytkownik najprawdopodobniej ma owulację, na ekranie urządzenia mobilnego aplikacja wyświetla „Ochrona użytkowania”,
  • reSET- O jest aplikacją dla zaburzeń związanych z używaniem opioidów. Pacjenci otrzymują na smartfon materiały edukacyjne, testy, wsparcie i motywację do walki z uzależnieniem,
  • AFIB aplikacja firmy Apple, która umożliwia użytkownikom wykonywanie EKG z nadgarstka w celu wykrycia nieregularnego rytmu serca i migotania przedsionków (Apple otrzymała w 2018 r. zgodę FDA na aplikację do elektrokardiogramu (EKG) do zegarka Apple Watch Series 4).

A może już jutro…


Kto wie, czy już niedługo leczenie i rehabilitacja będą się odbywać przy wsparciu wirtualnej rzeczywistości w domowym zaciszu albo każda osoba potrzebująca wsparcia dla zdrowia psychicznego otrzyma je natychmiastowo i z całodobowym dostępem do tej pomocy. Może za kilka chwil i w Polsce pojawi się aplikacja aktywizująca seniorów, wspierająca leczenie depresji, wspomagająca utrzymanie zdrowego trybu życia zaleconego przez lekarza. A to wszystko przepisane na recepcie.


Pomysłów i możliwości jest wiele…

W ciężkim czasie pandemii koronawirusa wiele osób miało problemy z samopoczuciem, przeżywało załamania nerwowe. Dlatego też Mediaflex stworzył intuicyjną, ale bardzo ważną aplikację Mobilny Psycholog, której celem jest pomoc w podjęciu decyzji o wizycie u specjalisty. Więcej o funkcjonalnościach aplikacji znajdziecie na stronie aplikacji.

Udostępnij
Autor:  Patrycja Gładysz
Lubi dużo mówić, ale jeszcze więcej czasu spędza na słuchaniu innych. Uwielbia pracę w grupie. Wielka fanka mocnej, czarnej kawy. W wolnych chwilach wyszukuje nowe przepisy, aby je przetestować, ulepszyć... i dzielić się z innymi gotowymi dziełami.