Proces projektowania UX/UI: Od koncepcji do implementacji

Autor:  Karolina Nowak
08-03-2024

W świecie dynamicznego rozwoju technologii, projektowanie interfejsu użytkownika (UI) i doświadczenia użytkownika (UX) odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu sukcesu cyfrowych produktów. Proces projektowania UX/UI dotyczy nie tylko tworzenia estetycznych interfejsów, ale przede wszystkim ważne jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników, co przekłada się na ich satysfakcję oraz lojalność.
We wpisie chciałabym się zagłębić w proces projektowania – od pierwszych koncepcji po ostateczną implementację. Rozłożę go na składowe, analizując każdą fazę, aby dostarczyć kompleksowego zrozumienia, jak projektować produkty, które nie tylko wyróżniają się wizualnie, ale także spełniają oczekiwania i potrzeby użytkowników.

Etap 1 Rozumienie i Analiza

 • Analiza konkurencji, użytkowników

Pierwszy etap procesu projektowania UX/UI stanowi kluczowy fundament dla stworzenia produktu, który spełnia głęboko ukryte potrzeby użytkowników. Skupia się on na głębokim zrozumieniu, kim są użytkownicy i jakie są ich oczekiwania, problemy.

 1. Badania użytkowników: W tym pierwszym kroku koncentrujemy się na bezpośrednim zrozumieniu oczekiwań, potrzeb i problemów użytkowników. To moment, w którym zbieramy dane, przeprowadzamy wywiady, ankiety i analizujemy feedback.
 2. Analiza konkurencji: Przejście do analizy konkurencji pozwala nam zidentyfikować najlepsze praktyki, ale również błędy, których warto unikać. Warto zwrócić uwagę na trendy panujące w branży oraz na ewentualne luki, które można wykorzystać, aby ulepszyć nasz produkt.

Etap 2 Koncepcja i planowanie

 • Mapowanie i definiowanie celów
 1. Definiowanie celów: Określenie celów użytkownika pozwala nam skoncentrować się na tym, co rzeczywiście jest dla nich ważne. To również zapobiega rozproszeniu uwagi podczas procesu projektowania. Cele powinny być spójne z celami biznesowymi.
 2. Mapowanie użytkownika: Tworzenie mapy użytkownika to narzędzie, które pomaga nam opracować ścieżki wędrówki użytkownika po produkcie. Od momentu pierwszego wejścia na stronę do osiągnięcia celu.

Etap 3 Architektura informacji i makietowanie

 • Architektura informacji: To układ produktu, rodzaj schematu ilustrującego podstrony serwisu oraz relacje między nimi. Tworzenie architektury informacji to strategiczne opracowywanie treści, które ma wypełnić poszczególne ekrany produktu.
 • Makietowanie: To czas na rozmieszczenie elementów na poszczególnych ekranach, ustalenie odległości pomiędzy elementami, hierarchii między nimi oraz pustych przestrzeni. Na tym etapie jeszcze nie projektujemy wizualnie, nie skupiamy się na kolorach i typografii.

Etap 4 Testowanie i Optymalizacja

 • Badania z użytkownikami: Pomagają nam zrozumieć, jak potencjalni użytkownicy reagują na interfejs. Testy obejmują różne scenariusze użycia, aby zidentyfikować potencjalne trudności, poznać kontekst i sposób, w jaki użytkownicy korzystają z produktu. Warto zbierać nie tylko dane behawioralne, ale także opinie i reakcje użytkowników na poszczególne elementy interfejsu.
 • Optymalizacja: Na podstawie wyników testów wprowadzamy iteracyjne zmiany w projekcie. To podejście pozwala nam szybko reagować na pojawiające się problemy i optymalizować doświadczenie użytkownika.

Etap 5 Projektowanie

 • Projektowanie: Faza Projektowania to moment, w którym abstrakcyjne pomysły i koncepcje zaczynają nabierać konkretnego kształtu. Skupia się na tworzeniu interfejsu użytkownika (UI) zgodnego z wcześniej określonymi celami i potrzebami użytkowników. Wybieramy paletę kolorów i określamy typografię, aby nadać projektowi estetyczny charakter.

Etap 6: Wdrożenie i testowanie

 • Wdrożenie: Projektanci UX/UI współpracują ściśle z programistami, aby przekazać im wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyglądu, interakcji i funkcjonalności. Komunikacja jest kluczowym elementem, aby uniknąć nieporozumień i utrzymania zgodności z projektem.
 • Testowanie: Po implementacji przeprowadzane są testy funkcjonalne, aby upewnić się, że wszystkie elementy interfejsu działają zgodnie z oczekiwaniami.

Przeniknęliśmy przez kluczowe etapy, zaczynając od zrozumienia i analizy, przez koncepcję, projektowanie, testowanie, aż po ostateczną implementację. Projektowanie to moment, w którym idee nabierają kształtu, a testowanie i optymalizacja pomagają doskonalić każdy szczegół. Ostateczna implementacja to przekształcenie projektu w rzeczywistość, wymagające ścisłej współpracy z zespołem deweloperskim.

Podkreśliliśmy, że proces projektowania UX/UI to nieustanny cykl doskonalenia, który ma na celu dostarczanie użytkownikom satysfakcjonujących i efektywnych doświadczeń. Pamiętajmy, że każda faza ma swoje znaczenie, a kompleksowe podejście gwarantuje sukces projektu.

Źródła:

 1. https://imoli.dev/pl/blog/jak-przebiega-proces-projektowania-ux/
 2. https://firmbee.com/pl/5-etapow-projektowania-ux-the-ultimate-ux-guide-7
 3. https://smultron.software/pl/blog/projektowanie-ux-workflow
 4. https://overlap.studio/wiedza-ux/jak-wyglada-proces-i-etapy-projektowania-ux-interfejsow-produktow-cyfrowych/
 5. https://szkoleniedesignthinking.pl/schematy-metody-design-thinking/
 6. https://webmetric.com/wiedza/projektowanie/faza-discovery-czym-jest-odkrywanie-produktu/
 7. https://www.storyboardthat.com/pl/mapa-podr%C3%B3%C5%BCy-do%C5%9Bwiadczenie-u%C5%BCytkownika#

Udostępnij
Autor:  Karolina Nowak
W Mediaflex projektantka UX/UI. Pasjonatka dobrego designu oraz aktywnego trybu życia. Uwielbia sport oraz podróże.