Jak zamienić brief na funkcjonalny projekt?

Autor:  Grzegorz Pawłowski
04-07-2019

„Od briefu do wiframe z OOUX – czyli jak zamienić brief na funkcjonalny projekt za pomocą metody Object Oriented UX” to temat ostatnich warsztatów, które miałem przyjemność poprowadzić podczas Festiwalu Inicjatyw Kreatywnych „Separator”.

W dniach 13-15 czerwca w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie odbył się Festiwal Inicjatyw Kreatywnych „Separator”. Moim zadaniem było zapoznać uczestników z metodą projektową, której autorką jest Sophia V Prater. Warsztat zakwalifikowano jako średnio-zaawansowany, co skutkowało mniejszym zainteresowaniem ze strony studentów, a przyciągnęło głównie osoby pracujące w roli specjalistów UI/UX.

Grupa warsztatowa podczas zajęć z Grzegorzem Pawłowskim, specjalistą UI/UX na temat metody Object Orientent UX.
fot. Edyta Lipiec

Chcąc wziąć udział w warsztacie, należało odpowiedzieć na pytanie  rekrutacyjne, które miało dać mi odpowiedź, jakich metod projektowych UX do zaplanowania struktury projektanci używają podczas swojej pracy. Odpowiedzi były różne, od User Stories przez Cart Sorting, czy  narzędzi online do Sitemapping.

Do zaprojektowania uczestnicy mieli jeden z trzech serwisów: „Serwis sieci pizzerii”, „Serwis szkoleniowy online” oraz  „Serwis proponujący usługi wystroju wnętrz w oparciu o kwiaty”. Jednogłośnie wybrali „Serwis szkoleniowy online”. Po teoretycznym zapoznaniu się z  metodą, zabrali się do pracy, czego wynikiem były trzy bardzo podobnie zhierarchizowane struktury serwisów.

O metodzie OOUX

Pewnego dnia Sophia V Prater, projektantka CNN, dostała zadanie, by w krótkim czasie przeprojektować serwisy CNN, tak by były responsywne, dostępne, użyteczne i łatwe w aktualizacji. Pod wpływem presji czasu zaczęła tworzyć metodę OOUX, którą udoskonalała przez kolejne lata. Aktualnie promuje ją wśród projektantów na całym świecie.

Metoda OOUX jest praktycznym procesem projektowym, skupiającym się na obiektach w oparciu o model mentalny użytkownika, ponieważ jak mówi Sophia: ludzie są ewolucyjnie przystosowani do interakcji z obiektami. Metodę sprowadzić można do trzech podstawowych kroków:

Krok 1: Odnajdywanie i projektowanie rzeczywistych obiektów, których zadaniem jest spełnianie celów systemu:

1.1. Opierając się na specyfikacji projektu bądź briefie, odnajdujemy obiekty (rzeczowniki), które występują w systemie.

Krok 2: Priorytetyzowanie odnalezionych obiektów i ich zawartości:

2.1. Ustalamy ważność obiektów w systemie, opierając się o model mentalny użytkownika i ustawiamy je w odpowiedniej kolejności.

2.2. Ustalamy zawartość obiektów. (Może to być: Core content, Metadata, Nested Object, Call To Action) – więcej w załączonej prezentacji* (cz.2)

2.3. Priorytetyzujemy zawartości obiektów – tj. ustawiamy je w zależności od ważności.

Krok 3: Mapowanie powiązań między obiektami

3.1. W tym kroku możemy naszkicować wygląd obiektów (metoda zakłada, że obiekty mogą przyjmować reprezentację trzech manifestów, tj. lista, moduł, strona ze szczegółami) – schematy dostępne w prezentacji* (cz.2)

3.2. Rysujemy powiązania (linkowanie) między obiektami

Zrzut ekranu przedstawiający powiązania między obiektami w przykładowym projekcie.
Źródło: https://alistapart.com/article/object-oriented-ux/

Dzięki zastosowaniu OOUX i tak przeprowadzonemu procesowi zyskujemy:

  1. Intuicyjną nawigację kontekstową – swobodne poruszanie się między treścią w systemie.
  2. Dużo łatwiejszą komunikację w zespole podczas pracy nad projektem. (Programiści podczas projektowania czy programowania również poruszają się w obszarze obiektów.)
  3. Szybką aktualizację systemu, ponieważ obiekty projektujemy tylko raz i wykorzystujemy je wielokrotnie.
  4. Łatwość w realizacji responsywności.
  5. W systemie czy serwisie nic nie dzieje się z przypadku. 😊

Podsumowując warsztat, uczestnicy wyszli zadowoleni i uzbrojeni w nowe narzędzie, deklarując, że nie zawahają się  go użyć podczas realizacji najbliższych projektów.

Szczegółowo o metodzie można dowiedzieć się z: https://alistapart.com/article/object-oriented-ux/
https://www.rewiredux.com/ooux

Udostępnij
Autor:  Grzegorz Pawłowski
UX/UI designer z kilkunastoletnim doświadczeniem trenerskim. W Mediaflex zajmuje się prowadzeniem warsztatów UX oraz projektowaniem systemów IT. Doświadczenie zdobywał pracując w agencjach interaktywnych i jako freelancer. Współzałożyciel Prostej Edukacji zajmującej się tworzeniem innowacyjnego oprogramowania terapeutycznego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie na kierunku Grafika reklamowa i Multimedia przedmiotu Architektura informacji i narzędzia w projektowaniu.

www.prostaedukacja.com.pl