Relacja z Konferencji TXB.digital

Autor:  Karolina Nowak
05-05-2023
#, #

Konferencja TXB to konferencja praktyków związanych z Product Development to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych skupiających specjalistów z dziedziny produktów cyfrowych. Konferencja odbyła się w dniu 20 kwietnia, w Poznaniu w Lab150.

Tegoroczna edycja koncentrowała się na połączeniu technologii, UX i biznesu, które są kluczowymi elementami w procesie projektowania i wdrażania nowych produktów. Prelekcje były podzielone na trzy bloki, między którymi odbywały się panele dyskusyjne. Podczas panelu uczestnicy mieli szanse zadać dowolne pytania nawiązujące do wcześniejszych wystąpień. Wykłady trwały ok. 25 minut, podczas tego czasu prelegenci chcieli w jak najbardziej skondensowany sposób przekazać wiedzę nam-uczestnikom.

Konferencja odbyła się w Lab150 w Poznaniu

W pierwszym bloku Mateusz Bober opowiedział o Data driven UX, czyli optymalizacji user experience w oparciu o dane, następnie Monika Konarzewska zaprezentowała nam jak nie robić startupów na przykładzie Sexify oraz Agnieszka Budziałowska opowiedziała o podejściu “Atomic UX Research” w przeprowadzaniu i raportowaniu badań jakościowych

W drugim bloku Krzysztof Miotk przybliżył temat Customer Journey Map jako dynamit w organizacji, następnie Wojciech Popiela opowiedział o biologicznych i psychologicznych podstawach optymalizacji konwersji. Na końcu Przemysław Bogaczyk zaciekawił nas tematem z dziedziny kosmicznego UX. W interesujący sposób opowiedział o specyfice tego sektora z perspektywy projektanta.

Podczas ostatniego już bloku Tomasz Żmuda podjął temat Design Scrum, czyli jak budować kulturę Design ops w trójkącie nieskończoności produktu cyfrowego. Następnie Kamila Kotowska opowiedziała nam jak zUXować swój marketing przybliżając temat analizy behawioralnej dla marketerów. Ostatnie wystąpienie należało do Mateusza Macocha, który opowiedział o projektowaniu przystępnego interfejsu dopasowanego do każdego użytkownika.

Kolejnym etapem konferencji był networking, podczas którego uczestnicy mogli nawiązać relacje biznesowe w celu współpracy, wymiany wiedzy i umiejętności.

Podczas konferencji przedstawiono wiele ciekawych prezentacji i wykładów, w których eksperci omówili najnowsze trendy i rozwiązania w dziedzinie product developmentu.

Szczególnie dużo uwagi poświęcono tematom związanym z User Experience i zapewnieniu użytkownikom najlepszej jakości interakcji z produktami cyfrowymi. Wiele prezentacji poświęcono również zagadnieniom związanym z projektowaniem produktów na miarę potrzeb biznesu i dostarczaniu rozwiązań, które przynoszą realne korzyści dla przedsiębiorstw. Jednym z wiodących tematów była praktyczna wiedza dotycząca projektowania doświadczeń użytkownika. Narzędziem, które zostało szczegółowo omówione podczas konferencji było Customer Journey Map.

Customer Journey Map to narzędzie, które pomaga w zrozumieniu i usystematyzowaniu interakcji użytkownika z produktem lub usługą na przestrzeni całego procesu zakupowego i użytkowania. Dzięki Customer Journey Map, zespoły projektowe mogą lepiej zrozumieć potrzeby, oczekiwania i bariery, z jakimi spotykają się użytkownicy w trakcie korzystania z produktu lub usługi. Podczas prezentacji eksperci podkreślali, że stosowanie Customer Journey Map w organizacji może mieć rewolucyjny wpływ na podejście do projektowania i usprawnić procesy biznesowe. Mapowanie drogi klienta umożliwia zidentyfikowanie obszarów, które wymagają ulepszeń lub poprawek, a także odkrycie nowych sposobów na poprawę doświadczenia użytkownika.

Prelekcje były podzielone na trzy bloki

Według mnie jedną z najciekawszych prelekcji było wystąpienie Mateusza Bobera, który podjął temat Data Driven UX, czyli projektowania doświadczeń użytkownika w oparciu o dane. To podejście polega na wykorzystaniu danych i analityki, aby lepiej zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z produktów lub usług i w jaki sposób można poprawić ich doświadczenia. Opowiedział o danych jakościowych oraz ilościowych, o tym kiedy, które dane warto wykorzystywać, na jakie pytania pomogą nam odpowiedzieć i jakie są różnice pomiędzy typami danych. Podejście Data Driven UX staje się coraz popularniejsze w projektowaniu doświadczeń użytkownika. Dzięki analizie danych i ścisłemu podejściu analitycznemu, można lepiej zrozumieć użytkowników i ich potrzeby, co pozwala na projektowanie bardziej trafnych i skutecznych rozwiązań UX.

A jak konferencję wspomina nasz drugi projektant – Krzysiek:

Txb.conf 2023 skupiała się na połączeniu technologii, UX i biznesu. W ciągu kilku godzin uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych prezentacji i dyskusji z ekspertami z różnych dziedzin związanych z Product Development i UX. Choć konferencja była bardzo wartościowa, to muszę przyznać, że byłem nieco rozczarowany ilością case study zaprezentowanych podczas wydarzenia.

Mimo to, uważam, że konferencja była dla mnie inspirującą możliwością odświeżenia wiedzy i poznania nowych trendów w dziedzinie Product Development oraz UX. W trakcie wydarzenia, prelegenci skupili się na omawianiu tematów takich jak kosmiczne UX, podejście Atomic UX Research w przeprowadzaniu i raportowaniu badań jakościowych, Customer Journey Map jako dynamit w organizacji czy Data driven UX, czyli optymalizacja user experience w oparciu o dane.

W szczególności zainteresowała mnie prezentacja osoby odpowiedzialnej za projektowanie interfejsów statku kosmicznego od SpaceX, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy nad tym projektem. Dowiedziałem się, że w statkach wykorzystywane są już nowoczesne ekrany dotykowe, co może mieć duże znaczenie dla przyszłości UX w przestrzeni kosmicznej.

Podczas wydarzenia, mieliśmy również okazję poznać historię fiaska jednego z startupów – Sexify. Prezentacja ta była dla mnie szczególnie wartościowa, ponieważ pokazała, jak ważne jest podejście do budowania biznesu oraz jak łatwo można popełnić błędy na drodze do sukcesu.

Oczywiście, na kolejnych konferencjach związanych z Product Development, większe wrażenie na uczestnikach mogą zrobić prezentacje pokazujące rozwiązywanie problemów na realnych przykładach, tzw. case studies. Tego typu prezentacje pozwalają na lepsze zrozumienie praktycznego zastosowania metod i narzędzi przedstawionych podczas konferencji. Widząc jak konkretny problem został rozwiązany, uczestnicy mogą łatwiej wyobrazić sobie, jakie kroki należy podjąć w swojej pracy, aby osiągnąć pożądane efekty.

Ponadto, prezentacje te mają tę zaletę, że pozwalają na prześledzenie całego procesu projektowego od początku do końca, uwzględniając przy tym trudności i błędy napotkane na drodze. To z kolei pozwala na lepsze zrozumienie całego procesu projektowego oraz na wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów.

Dlatego też, mam nadzieję, że na kolejnych konferencjach poświęconych Product Development, organizatorzy będą mieli na uwadze potrzebę pokazywania realnych przykładów. Jestem przekonany, że uczestnicy będą na takie prezentacje czekać z jeszcze większym zainteresowaniem i zapałem do nauki.

Podsumowując, uważam, że warto podejść do takich wydarzeń z otwartym umysłem i zawsze starać się wyciągnąć z nich jak najwięcej wartości. Choć brakowało mi trochę przykładów case study, to uważam, że txb.conf 2023 był dla mnie wartościowym odświeżeniem wiedzy i inspiracją do dalszej pracy.

Wejściówki na konferencje txb.digital

Konferencja praktyków związanych z Product Development była bardzo udanym wydarzeniem, które przyniosło wiele korzyści dla uczestników. Omówiono na niej wiele ważnych tematów i zaprezentowano najnowsze rozwiązania z dziedziny product development, co pozwoliło uczestnikom na poznanie nowych trendów i inspiracji do dalszej pracy. Takie wydarzenie stało się również świetną okazją do networkingu.

Inne relację z konferencji UX możesz znaleźć również na naszym blogu.

Udostępnij
Autor:  Karolina Nowak
W Mediaflex projektantka UX/UI. Pasjonatka dobrego designu oraz aktywnego trybu życia. Uwielbia sport oraz podróże.