Praca zespołowa czynnikiem sukcesu

Autor:  Monika Wincenciak
20-06-2018

Chyba nie trzeba długo się główkować, żeby dojść do wniosku, że tylko zgrany zespół jest w stanie stworzyć coś dobrego, co może okazać się sukcesem. W dzisiejszym poście opowiemy trochę o tym jak wspierana jest praca zespołowa, tak, aby pracowało się naszej firmie jak najlepiej. Powoli dążymy do wprowadzania turkusu w naszej organizacji, a w tym przypadku zaufanie w zespole jest niewiarygodnie ważne. Jakie działania mają temu pomóc? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów.

INTEGRACJA

Pierwszą z składowych jest integracja zespołu. U nas sprawdziliśmy kilka form wyjść firmowych- wspólne piwo, gokarty, siatkówka, a nawet strzelnica. Dodatkowo raz w roku w maju-czerwcu wybieramy się na wyjazd integracyjny.  Przygotowania do tegorocznego wyjazdu już się rozpoczęły. Jak co roku za kierunek obieramy góry. W trakcie takich wyjazdów bardzo ważne jest dla nas, aby znaleźć równowagę między wspólnymi rozrywkami oraz czas na warsztaty. Przykładowo na ostatnim wyjeździe dzięki burzy mózgów udało się nam wprowadzić kilka usprawnień, które stosowane są do dziś. Relacje z takich wyjazdów możecie często znaleźć na naszym firmowym FB.

SPOTKANIA PROJEKTOWE

W każdy poniedziałek razem spotykamy się i krótko mówimy czym będziemy zajmować się w najbliższym tygodniu. Przy okazji mamy czas na chwilę spotkać się wszyscy razem. Wtedy też przedstawiamy nową osobę jeżeli dołączyła do zespołu.  Dodatkowo w poniedziałki organizowane jest spotkanie w grupie PM-ów, gdzie ustalany jest zakres priorytetów na najbliższy tydzień. Kolejno każdy członek zespołu otrzymuje listę priorytetów na dany tydzień.  Dzięki temu chaos projektowy jest zmniejszony do minimum :)

OCENA 360 STOPNI

Raz na rok organizowane są oceny, na których pracownicy podsumowują miniony okres pod względem projektów i wkładu poszczególnych osób. Na każdą osobę w zespole przypada kompleksowa ocena, ponieważ w jej skład wchodzi:

  • samoocena
  • ocena przełożonego
  • ocena innych członków zespołu

Całość rozmowy jest prowadzona w bardzo komfortowej atmosferze i trwa około 30 minut. Na spotkaniu obecny jest nasz CEO osoba związana z HR-ami i oceniany pracownik. Dla nowych pracowników czyli tych, którzy nigdy wcześniej nie brali udziału w ocenie przygotowanych jest kilka dodatkowych pytań m.in. czego oczekują od pracy w naszej firmy, czy w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać.

Od niedawna w naszej pracy istnieje rozmowa z pracownikiem po pierwszych dwóch tygodniach oraz miesiącu pracy. To dzięki temu mamy bardzo szybko feedback od nowego pracownika, co mu się podoba co nie, jak został wdrożony do pracy, jakie są jego pierwsze odczucia dotyczące pracy w firmie.

Podsumowując, tylko dobra organizacja zespołu, wiara w jego powodzenie i docenienie każdego pracownika z osobna daje możliwość osiągnięcia sukcesu w zespole. Praca zespołowa i dobre stosunki w grupie są podstawą do efektywnej pracy. Dodatkowo ma to pomóc w budowaniu relacji i poczuciu odpowiedzialności do czego zmierzamy wprowadzając turkus w naszej organizacji.  

Udostępnij
Autor:  Monika Wincenciak
Marketing Manager w Mediaflex. Copywriterka z powołania. Każdy dzień rozpoczyna od przeglądnięcia Social Mediów. W wolnej chwili planuje swoje kolejne podróże, które są jej pasją.